لیزر صورت و عوارض آن

خدمات زیبایی فن باز
پکیج آموزشی ارزهای دیجیتال

طراحی سایت

 


 

 

نحوه عملکرد لیزر چگونه است؟

هدف پرتوهای لیزر در واقع از بین بردن رنگدانه‌های تیره است. این پیگمان‌ها درون فولیکول‌های مو قرار گرفته‌اند و بدین‌ترتیب پرتوهای لیزر جذب این رنگدانه‌ها می‌شوند. با تخریب رنگدانه‌های تیره فولیکول‌های مو نیز از بین می‌روند. از طرفی همه فولیکول‌ها دارای چرخه‌های رشد و استراحت هستند و این نکته عامل اصلی تعدد جلسات لیزر است. اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، در هر جلسه لیزر تعدادی از فولیکول‌های مو در فاز استراحت هستند و بدین ‌ترتیب در اثر پرتوها از بین نخواهند رفت. برای از بین بردن همه فولیکول‌های موی زاید باید مدت زمانی معینی به لیزردرمانی ادامه داد. جلسات لیزردرمانی به صورت ماهانه و ماهی یک بار‌ ترتیب داده می‌شوند.

دستگاه‌های لیزر موهای زاید

انواع مختلفی از دستگاه لیزر برای از بین بردن موهای زاید وجود دارند. دستگاه‌های الکساندرایت و دیود که در پوست‌های روشن بهتر عمل می‌کنند و لیزرهای ان- دی/ یگ با طول موج بلند (Nd: YAG Laser Long Pulsed) که در پوست‌های تیره ایمن‌تر و بهتر عمل کرده و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین دستگاه‌های IPL و Elight که با سیستم فلش لامپ زنون کار می‌کنند. لیزرهای الکساندریت با استفاده از خنک‌کننده‌ها درد ناشی از پرتو لیزر را کاهش می‌دهند و تکنولوژی جدیدتری دارند.

عوارض جانبی لیزر موهای صورت کدامند؟

شاید بتوان گفت مهم‌ترین عارضه لیزر موهای زاید تضمین همیشگی نبودن آن است. اکثر افراد پس از شش ماه رویش مجدد موها را تجربه می‌کنند، البته این بار موها بسیار نازک‌تر و بی‌رنگ‌تر هستند. همچنین انجام پی‌درپی جلسات لیرزدرمانی می‌تواند به حذف هرچه بیشتر موها کمک کند. به افراد توصیه می‌شود هر شش ماه یا حداکثر سالانه یکبار برای انجام جلسات یادآوری به کلینیک لیزردرمانی مراجعه کنند.

1- التهاب و خشکی پوست

عارضه بعدی لیزر پوست صورت قرمزی و بروز پوسته‌های ریز در ناحیه‌ایست که مورد تابش پرتوهای لیزر قرار گرفته است. این قرمزی و سوزش در محل درمان بسیار جزئیست و اکثر افراد قادر به تحمل آن هستند. البته برخی از درمانگران برای کاهش درد از پمادهای بی حسی قبل از لیزر استفاده می‌کنند. براساس آمارهای گزارش‌شده، 10 درصد افراد پوسته پوسته شدن را در محل درمان تجربه می‌کنند که این مسئله نیز با استفاده از کرم‌های ‌ترمیم و مرطوب‌کننده قابل حل است.

2- عفونت

خطر آلودگی و عفونت برای همه روش‌های حذف موهای زاید وجود دارد و لیزردرمانی هم از این قاعده مستثنی نیست. اما باید گفت احتمال ابتلا به عفونت ناشی از لیزر بسیار بسیار کم است و تاکنون موارد جدی برای این امر گزارش نشده است. به هرحال به افراد توصیه می‌شود چند ساعت اولیه پس از لیزردرمانی از رسیدن آب به محل درمان جلوگیری کنند. وجود رطوبت در محل روزنه‌ها و زخم‌ها همیشه می‌تواند زمینه بروز عفونت را مساعد کند.

3- آسیب به چشم

یکی از موارد ضروری در انجام لیزر صورت، محافظت از چشم‌هاست. در حین تابش پرتوهای لیزر، باید حتما از عینک‌های مخصوص استفاده کنید یا چشم‌ها را کاملاً بسته نگهدارید.

4- تغییرات رنگدانه‌ها

پس از انجام لیزر، ممکن است تغییرات رنگدانه در پوست ایجاد شود. امکان دارد در محل درمان، رنگ پوست موقتاً تیره‌تر یا روشن‌تر شود. این تغییر رنگ معمولاً به تدریج به حالت عادی بازمی‌گردد. با این حال احتمال دارد، تغییرات رنگی پوست در برخی بیماران به صورت دائمی‌رخ دهد، این احتمال در افراد با پوست‌های تیره یا به عبارتی سبزه، بیشتر است.

5- تاول

اگرچه بسیار نادر است، اما امکان دارد برخی سوختگی‌های جزئی در محل درمان ایجاد شود. برای جلوگیری از این اتفاق، بایستی محل درمان را قبل از انجام لیزر به خوبی شست و شو داده و کاملاً تمیز کنید، همچنین از با تجربه بودن اپراتور خود مطمئن شوید. پس از انجام لیزر تا مدتی از پمادهای مخصوص سوختگی مانند زینک‌اکساید استفاده کنید.

6- ریزش مو

این موضوع در مورد لیزر موهای صورت بسیار مهم است. به خصوص در ناحیه پیشانی و گونه‌ها نزدیک به خط رویش مو گرچه ریزش مو به شدت نادر است اما مطمئن شوید که اپراتور از دستگاه و درجه مناسب برای انجام لیزر روی پوست شما استفاده می‌کند. همچنین محل درمان را با دقت مشخص کنید. اپراتورها معمولاً با استفاده از رسم نمودارها محل درمان و تابش را مشخص می‌کنند.

 

 

فاصله بین جلسات لیزر موهای زاید

همانطور که گفته شد تعدد جلسات لیزر به دلیل اطمینان از رفع همه فولیکول‌هاست و همیشه همه فولیکول‌های موی زاید به صورت فعال و آماده درمان نیستند. محققان می‌گویند فولیکول‌ها معمولاً به طور متناوب و چهار هفته یکبار در فاز رشد قرار می‌گیرند و این دقیقاً زمان تعیین‌شده برای جلسات لیزر است. به عبارت بهتر فاصله یک جلسه لیزر تا جلسه بعدی چهار هفته یا یک ماه طول می‌کشد. گاهی برای کسب نتایج بهتر و دادن فرصت به فولیکول‌ها برای رشد، درمانگران فاصله دوماه تا شش هفته را تجویز می‌کنند.

هزینه لیزر موهای زاید صورت

هزینه لیزرتراپی صورت معمولاً براساس نوع دستگاه در کلینیک‌ها متفاوت است. دقت داشته باشید که برای انجام لیزر حتماً از دستگاه‌های با کیفیت و دارای تأییدیه FDA و وزارت بهداشت استفاده کنید. همچنین با مراجعه به کلینیک‌های معتبر درباره ضروری بودن لیزردرمانی برای پوست صورتتان، انتخاب دستگاه و تعیین درجه و تعداد جلسات با افراد متخصص مشورت کنید.

ادمین اینستاگرام
سیگنال رایگان ارزهای دیجیتال
افزایش فالوور ، افزایش لایک ، افزایش کامنت ، افزایش بازدید