کیست پوستی صورت چیست و چگونه درمان می شود؟

خدمات زیبایی فن باز
پکیج آموزشی ارزهای دیجیتال

طراحی سایت

کیست صورت

غده های چربی زیر پوست در قسمت های مختلف پوست به صورت برامدگی های دایره ای شکل، در اندازه های گوناگون به چشم می خورند. این غده های نرم و گاهی هموار، معمولاً روی پوست سر، گوش ها، صورت و بازو دیده میشوند ، اگرچه ممکن است آن ها را در قسمت های ديگر بدن هم ببینید.

کیست های چربی از غدد چربی بدن ناشی میشوند و دارای چربی هستند. کیست های چربی به دلایلی از جمله مسدود شدن غدد چربی، متورم شدن فولیکول مو و تولید بيش از اندازه ی هورمون تستوسترون بروز می کنند. درصورتی که با غده های چربی درگیر هستید، خوب است بدانید راههای طبیعی و خانگی برای درمان آن ها کم نیست.

 

اکثر کیست ها دردی ندارند و معمولاً مشکلی ایجاد نمی کنند، مگر این که آنها :

1- عفونت کنند.

2- خيلي بزرگ باشند.

3- در یک محل حساس بدن رشد کنند.

4- روی عملکرد یک اندام تأثير بگذارند.

 

به چه دلیل کیست تشکیل می شود؟

علایم غده های چربی زیر پوست شامل توده ای است که:

در زیر پوست قرار دارد

نرم و خمیری است

با اندکی فشار انگشتان جا به جا می شود

کوچک( بیشتر غده های چربی زیر پوست، قطری کم تر از 5 سانتیمتر دارند) بوده ولی قابلیت رشد دارند

برخی وقت ها دردناک( درصورتی که توده در کنار اعصاب رشد کند یا دارای عروق خونی زیاد باشد) می شود.

 

کیست صورت, بیماری کیست صورت, کیست پوستی صورتبیماری کیست صورت

 

دلایل متعددی سبب ایجاد کیست می شود، مثل:

1- عفونت ها

2- بیماری های ارثی

3- التهاب مزمن و طولانی مدت

4- گرفتگی مجراهای بدن

 

کشف دلیل قطعی ایجاد کیست بستگی به نوع آن دارد.

 

کیست اکنه

زمانی که چربی و بافت های مرده حفرات پوست را ببندند دچار اکنه می شوید که اغلب بصورت جوش یا برامدگی کوچک است که خودبخود یا داروهای بدون نسخه از بین می رود. درصورتی که بزرگ تر بود یا التهابش بیشتر شود به نام کیست شناخته می شود ولی چنانچه ظاهر سفتی داشته باشه به نام نودول شناخته می شود. برای درمان این مورد و استفاده از آنتی بیوتیک باید با پزشکتان مشورت کنید.

 

کیست سباکوس

گاهی وقت ها غده های اطراف مو بسته شده یا فولیکول مو تحریک می شود. این مشکل اغلب در صورت، گوش، سر، تنه یا کشاله ران ایجاد می شود. کیست به آرامی زیر پوست رشد می کند و معمولاً به قدری نرم ازت که با لمس حرکت می کند. کیست های کوچک تر معمولاً خودبخود از بین میروند ولی کیست های بزرگ تر که تورم زيادي داشته و دردناکند باید توسط پزشک تخلیه شوند.

 

کیست شالازیون

چنانچه روغن ترشح شده از غدد میبومی طراف پلک خيلي غلیظ شود یا گیر کند سبب ایجاد التهاب و برجستگي می شود. دلیل آن معمولاً شناخته شده نیست ولی بعضی انواع پوست بیشتردرگیر آن می شوند. معمولاً حس درد ندارد ولی حس سنگینی و تاری دید در موارد شدید خواهید داشت. معمولاً خودبخود از بین می رود. کمپرس گرم میتواند به بهبود آن کمک کند.

 

کیست درموئید

این کیست پیش از تولد شما به وجود می آید چنانچه لایه های پوستتان بدرستی رشد نکنند. معمولاً در سر، گردن و صورت دیده می شود. دلیل آن به دام افتادن پوست، فولیکول مو، غده های عرق، خون، چربی، ناخن، دندان و دیگر بافت هاست. این کیست ممکن است مدت ها دیده نشود تا زمانیکه آب زیرش جمع شده و برجسته شود. گاهی وقت ها سالها پس از تولد دیده نمی شود. به آسانی حرکت می کنند و تنها راه درمان برداشتن با جراحی است.

 

توده سفت زیر پوست صورت

در اکثر موارد، وقتی برآمدگی های سفت روی صورت ظاهر می شوند ، بسیار آزاردهنده و ناراحت کننده هستند. زیرا صورت اولین عامل فیزیکی است که ظاهر یک فرد را تعریف می کند. توده ی سفت زیر پوست صورت می تواند به شماری از دلایل ایجاد شود. وقتی دچار چنین مشکلی می شوید، باید به خاطر بیاورید واکنش به این توده ها بسیار حائز اهمیت هستند، زیرا در برخی موارد در صورت عدم درمان می توانند خطرناک شوند.

 

توده سفت زیر پوست 

این برامدگی ها میتوانند با تورم، خارش، سوزش، درد، قرمزی و غیره همراه باشند. این برامدگی ها ممکن است مثل تاول شوند و موقع لمس کردن شان امکان دارد حس داغی کنید. در دیگر موارد، امکان دارد پر از چرک شوند یا پر از چربی هایی که مانند سنگ سفت هستند. در موارد شدیدتر، امکان دارد به تدریج به علت وجود این توده ها با مشکلات تنفس و بلع روبرو شوید.

 

دلیل های ایجاد توده سفت زیر پوست روی صورت

توده ی سفت زیر پوست صورت میتواند به علت وضعیت شایعی به اسم آنژیوادما ایجاد شود؛ آنژیوادما نوعی عکس العمل حساسیتی است که سبب ایجاد تورم زیر پوست می شود؛ به خصوص در نواحی لب ها و چشم ها. این واکنش حساسیتی میتواند بر اثر تحریک بعضی غذاها یا داروها اتفاق بیفتد.

 

کیست ها و برامدگی های کوچک هم میتوانند سبب ایجاد برامدگی های بزرگ روی صورت شوند. این برامدگی ها در صورت عفونی شدن میتوانند دردناک و آزاردهنده باشند.

 

نیش و گزش حشرات هم میتواند سبب بروز توده ی سفت زیر پوست شود. بعضی حشرات خاص مانند پشه ها و ساس ها سبب ایجاد برامدگی های دردناکی روی پوست تان میشوند که حتی نمیتوان به آنها دست زد.

 

کیست صورت, بیماری کیست صورت, کیست پوستی صورتکیست چشم

 

درمان کیست

بسياري وقت ها، کیست های چربی بدون درد بوده و نیازی به درمان ندارد، در بیشتر موارد مردم به خاطرعفونت یا زیبایی در صدد از بین بردن این کیست ها هستند.

 

علی رغم وجود روشهای پزشکی با داروهای شیمیایی جدید برای از بین بردن اینگونه غده ها و کیست های چربی، بعضی اشخاص ترجیح میدهند که از درمان های طبیعی دراین زمینه استفاده کنند.

 

البته شیوه های درمانی طبیعی به هیچ وجه شامل برداشتن و باز کردن غده توسط بیمار و یا اشخاص غیر متخصص نمی شود و دراین زمینه مراجعه به پزشک الزامی است.

 

سرکه سیب

سرکه سیب از مهم ترین مواد برای از بین بردن کیستها و رهایی از آن است، سرکه، پوست را از باکتریها محافظت می کند و عفونت را از بین می برد. قدری سرکه را مستقیما بر قسمت اسیب دیده قرار دهید، این کار را روزانه و به مدت یک هفته انجام دهید.

 

گیاه کاسنی

التهابات این کیستها را میتوان با استفاده از یک قاشق از این گیاه مخلوط با بنفشه عطری درمان کرد. این مخلوط را در آب بگذارید و به مدت 45 دقیقه بجوشانید بعد از آن محلول را صاف نموده و روزانه 4 بار به مدت ده روز بنوشید.می توانید این محلول را مستقیماً روی کیستها بگذارید تا حس راحتی کنید.

 

آلوئه ورا

عصاره آلوئه ورا را مستقمیا بر روی کیست های چربی قرار دهید یا آنرا بنوشید.

 

شیر

چای کیسه ای را در شیر بخیسانید، آنگاه در طول شب روی کیست های چربی قرار دهید، اجرای دائمی این شیوه ازحجم کیستها کم نموده و به درمان سریع آن کمک خواهد کرد.

 

عسل

مقداری عسل را با گندم و موز مخلوط کنید و مستقیما بر روی کیستها بمالید با تکه ای پارچه آنرا ببندید و بگذارید در طول شب به همین وضعیت باقی بماند.

 

آیا غده های چربی زیر پوست میتواند سرطانی شود؟

معمولاً این اتفاق نمی افتد ولی نظارت بر رشد و تغییرات توده چربی بسیار مهم است.

 

آیا غده های چربی زیر پوست دردناک است؟

غده های چربی زیر پوست میتواند دردناک باشد. در اکثر موارد غده های چربی زیر پوست دردناک نیست، ولی چنانچه به اعصاب نزدیکش فشار وارد کند یا عروق خونی از درونش عبور کنند میتواند دردناک باشد.

 

آیا لزومی دارد که غده های چربی زیر پوست را برداریم؟

در بیشتر موارد نیازی به برداشت توده نیست و با درمانهای طبیعی خانگی میتوان این وضعیت را معالجه کرد.

ادمین اینستاگرام
سیگنال رایگان ارزهای دیجیتال
افزایش فالوور ، افزایش لایک ، افزایش کامنت ، افزایش بازدید