اثرات مثبت و منفی ورزش بر روی پوست

خدمات زیبایی فن باز
پکیج آموزشی ارزهای دیجیتال

طراحی سایت
ورزش در تندرستی و سلامت تأثير چشمگیری دارد. بهبود سلامت قلبی عروقی، تقویت استخوان ها و عضلات و افزایش قدرت مغز از فواید ورزش کردن است. شاید شگفت‌زده شوید اگر بدانید ورزش میتواند به شیوه هایی منفی و مثبت پوست را تحت‌تأثیر قرار دهد.

اثرات منفی ورزش روی پوست

عرق کردن و گرمای شدید امکان دارد منجر به بدتر شدن اوضاع پوستی شود

گرما و عرق کردن زیاد حین تمارین ورزشی میتواند باعث تحریک پوستهای حساس شود. یکی از عوامل ایجاد رزاسه( التهاب و قرمزی مزمن پوست صورت) درجه حرارت بدن هست، که حین تحرک افزایش می یابد.

 

بنابراین بهتر است درجه حرارت بدن خود را ثابت نگه دارید. به جای دویدن در یک روز سرد، بهتر است در صورت امکان این کار را در باشگاه یا در منزل با درجه حرارت معتدل بر روی تردمیل یا الپتیکال یا دوچرخه ثابت انجام دهید.( حوله خنک هم در طول تمرین میتواند به ثابت نگه داشتن دمای بدن کمک کند). به ویژه افرادی که دچار اگزما هستند، باید دمای بدن خویش را پائین نگه دارند.

 

اثرات ورزش , اثرات ورزش بر بدن , اثرات ورزش بر سلامتاثرات ورزش بر پوست

 

عرق کردن هنگام ورزش وقتی که آرایش روی صورت دارید

عرق ناشی از ورزش در حالی که مواد آرایشی هم روی صورت دارید، بدون حمام کردن و تا چند ساعت بعد از پایان باشگاه، هر دو میتوانند سبب ایجاد جوش، اکنه و خارش شود.( به ویژه چنانچه دچار آکنه یا اگزما هستید ضروری است که در کوتاهترین زمان ممکن بعد از ورزش صورت خویش را بشویید).

 

پس از ورزش، پیش از مسدود شدن منفذها و یا تحریک پوستتان، صورت خویش را با ماده های شوینده و آب با درجه حرارت ملایم، خوب بشویید.

 

ماندن عرق هنگام ورزش روی پوست باعث بدتر شدن آکنه و همچنین باعث مشکلات مو می شود

در صورتی که دچار اکنه هستید و شرایط حمام کردن یا شستشوی صورتتان تا ساعتها فراهم نیست میتوانید از دستمالهای تمیز کننده دارای پراکسید بنزوئیل یا اسید سالیسیلیک استفاده کنید.( ولی اگر این مواد شوینده هم سبب تحریک صورتتان می شود حتماً پیش از استفاده با متخصص پوست مشورت کنید) همچنين ماندن عرق روی موها به مدت زیاد بعد از باشگاه سبب ایجاد شوره سر میشود.

 

در حالیکه شستن هر روزه موها با شامپو به علت از بین رفتن چربی پوست سر، میتواند به آن ها اسیب برساند( در اینصورت میتوانید از شامپوی خشک هم استفاده کنید البته تنها در مواقع ضروری) ماندن عرق روی موها هم میتواند سبب خارش و تحریک پوست سر و پوسته پوسته شدن آن شود که برای اشخاص با موهای چرب، شوره سریعتر و بیشتر خواهد بود.

 

اثرات ورزش , اثرات ورزش بر بدن , اثرات ورزش بر سلامتاثرات مثبت و منفی ورزش بر پوست

 

ورزش میتواند باعث خشکی پوست شما شود

زمانی که عرق کردن انجام می شود ، بدن رطوبت خویش را از دست می دهد که پوست هم از این شرایط مستثنی نیست. ورزش در فضای باز و زیر نور خورشید میتواند از دست دادن آب بدن را هرچه بیشتر افزایش دهد.

 

برای حفظ عملکرد درست پوست، شما باید به مقدار زیاد مایعات و الکترولیت استفاده کنید. چنانچه صورت شما رنگ پریده است یا در لب های خویش حس خشکی می کنید، این میتواند نشانه ای از سطح پائین رطوبت باشد.

 

موقع ورزش بطری آب یا یک نوشیدنی ورزشی بهمراه داشته باشید و از خوراکی های مقوی مثل موز استفاده کنید. استفاده از کرم ضد افتاب موقع ورزش در فضای باز را فراموش نکنید. از محصولات دارای روغن معدنی یا گلیسیرین خودداری کنید، برای این که میتوانند باعث بسته شدن منافذ پوست شوند. پوشاک ورزشی ضد افتاب هم میتواند از پوست دربرابر پرتوهای زیان آور خورشید مراقبت کند. استفاده از محصولاتی با UPF حداقل ۵۰ توصیه می شود.

 

اثرات ورزش , اثرات ورزش بر بدن , اثرات ورزش بر سلامتاثرات مثبت ورزش روی پوست

 

عرق سوز شدن کشاله ران حین دویدن روی تردمیل

دونده ها با این پدیده به خوبی شناخت دارند. سابیدگی ران ها به یکدیگر سبب ایجاد سوزش و جوش می شود. برای جلوگیری از آن، حین تمرین از شلوار یا شلوارک های ورزشی بلندتر استفاده کنید.

 

موقع ورزش بدنسازی درصورتی که بدن شما به علت عرق کردن در حین تمرین، آب بی اندازه از دست دهد، احتمال کم آب شدن بدن شما افزایش می یابد. کم‌ابي سبب می شود که شما الکترولیت از دست دهید و منجر به ضعف، سرگیجه و گاهی وقت ها آریتمی قلب می گردد.

 

اثرات مثبت ورزش روی پوست

ورزش از ایجاد چین و چروک پوست جلوگیری می کند

ورزش منافذ پوست شما را تمیز می کند

ورزش پوستتان را سفت می کند

ورزش میتواند اکسیر ضد پیری شما باشد. بعضی مطالعات نشان داده اند که ورزش میتواند صورت شما را حتی تا 25 سال هم جوان تر جلوه دهد.

ادمین اینستاگرام
سیگنال رایگان ارزهای دیجیتال
افزایش فالوور ، افزایش لایک ، افزایش کامنت ، افزایش بازدید